Vznik folklórnej skupiny Očovan sa datuje do roku 1936, kedy skupina absolvovala svoje prvé vystúpenia. K jej členom patrili zakladajúci členovia SĽUKu, ktorí sa neskôr stali legendami a inšpiráciou pre súčasných folkloristov. Aj vďaka nim FS Očovan už niekoľko desiatok rokov aktívne pôsobí na slovenskej folklórnej scéne.
Každý rok absolvuje FS Očovan približne 50 vystúpení doma i v zahraničí. Súbor sa pravidelne zúčastňuje rôznych medzinárodných folklórnych festivalov a súťaží, kde už získal množstvo ocenení.
Na tvorbe i na fungovaní folklórneho súboru majú najväčšie zásluhy Ján Priechodský, po ktorom v roku 2000 prevzal vedenie Pavel Holík, tanečník umeleckého súboru Lúčnica, ktorého nedávno vystriedal tanečník profesionálneho vojenského súboru Jánošík, Pavol Hossa.
Počas rokov pôsobenia sa schopnosti tanečníkov rozširujú a okrem tanečných choreografií z rodného regiónu do ich repertoáru pribúdajú aj tanečne kreácie z iných regiónov, napr. verbung, karička a čardáš z Parchovian, Cigánsky tanec alebo Goral zo Suchej Hory. Vystúpenia tanečníkov dopĺňajú tradičné pastierske hudobné nástroje ako píšťala či fujara, ale aj svižná cimbalová hudba, pri ktorej tónoch vynikajú kreativita a ladnosť pohybov vo vysokom rytme tanca. Vystúpenia FS Očovan sú tak vždy nezabudnuteľným umeleckým zážitkom.